דף הבית >> מאמרים >> איך בוחרים מעצב גינות

איך בוחרים מעצב גינות לגינה הפרטית? / עיצוב גינות זה מקצוע

המון פעמים שואלים אותי: בשביל מה צריך בכלל מעצב גינות? למה לא מספיק גנן? הרי רוב הגננים מציגים את עצמם כמעצבי גינות?
התשובה שלי לכך היא במשל: בדיוק כפי שלתכנון הבית לא לוקחים בנאי אלא אדריכל, ולעיצוב פנים לא לוקחים נגר אומן אלא מעצב פנים, כך גם בגינה – החדר הכי גדול בבית, שגם לו נדרש מתכנן משלו. המתכנן הוא מעצב גינות ונוף.
 
גינון ותכנון גינות הם שני מקצועות שונים. קיים הבדל מהותי בהגדרת המקצועות: גינון הוא מקצוע ביצועי. עיצוב נוף הוא מקצוע תכנוני. 
ההשכלה של מעצב גינות כוללת לימודי אדריכלות נוף, ההשכלה של גנן (אם יש כזו) כוללת קורס גינון. 
 
יש שיתוף פעולה הכרחי ופורה בין המעצב לגנן: המעצב מתכנן ללקוח, ומכין תוכניות עבודה לגנן. הגנן מבצע את תוכניות העבודה הללו במקצועיות. המעצב מפקח על הגנן ומסייע לו בהחלטות עיצוביות ותוכניות שצצות במהלך העבודה.
המרוויח הגדול הוא הלקוח, שנהנה משיתוף הפעולה הזה ומהגינה הכי טובה שאפשר.

המניע של מעצב גינות הוא טובת הלקוח, כיוון ששכרו לא נגזר מעלות ההקמה והתחזוקה. המניע של מעצב גינות הוא: מינימום עלות ללקוח, מינימום תחזוקה ומים. 
לעומת זאת, לצערי, המניעים של חלק מהגננים שמכנים את עצמם "מעצבים" (לא כולם!) הם לפעמים מניעים אישיים שלהם: מקסימום צמחים וחומרים יתן להם מקסימום רווח, ואח"כ אולי גם הרבה עבודת תחזוקה בתשלום. ברור שעדיף מישהו שהמניעים שלו הפוכים, 

רמת התכנון שונה בכל התחומים, לדוגמה, בנושא העיצובי: גינה שתוכננה ע"י מעצב גינות מקצועי, נראית אחרת לגמרי ולא דומה ל"גינת גנן". גם רמת התחזוקה שלה נמוכה יותר.
עוד דוגמה היא בנושא תכנון ההשקייה: עלות המים הגבוהה מחייבת דיוק בתכנון, כיוון שחוסר דיוק משמעו חשבון מים מנופח, ולפעמים גם כשלים בגידול הצמחים.
מי שלא למד קורס השקייה מימיו, לא יודע לתכנן השקייה באותה איכות ודיוק של מי שכן למד. הנדסאי אדריכלות נוף לומדים השקייה לעומק (8 שעות שבועיות במשך 2 סמסטרים) והם יודעים לתכנן השקיה בצורה מיטבית.
מי שלא למד יתכנן לפי תחושת בטן וניסיון, התוצר הוא משהו "בערך". לעומת זאת, למי שלמד השקיה התוצר הוא תכנון השקיה מדויק, כולל טבלת השקיה מפורטת, שכוללת כמות השקיה רצויה לכל קו השקיה בכל חודש בשנה.
דבר זה חוסך מאות שקלים בחשבון המים, וגם מביא לשגשוג מקסימלי של הגינה.

מעצבים שהוכשרו והוסמכו בעקרונות של עיצוב וגינון, יכולים לעזור ללקוחותיהם להימנע מטעויות היקרות שיכול להפוך את החלום של הגינה לסיוט.
מעצבי נוף מקצועיים מתחשבים במושגי עיצוב בסיסיים - פרופורציה, אחדות, איזון, פרספקטיבה, צבע, מרקם - שיכול להביא לעיצוב משולב באופן מלא. יש להם ידע מקיף על הצמחים, כך שאתה מקבל את הצמח הנכון שגדל לגודל הנכון למקום הנכון בגינה שלך. הם בקשרי עבודה עם קבלנים, ספקים, ואחרים, על מנת לבצע פרויקטים מוצלחים. 
חלק ממעצבי הנוף המקצועיים גם מודעים לסביבה הטבעית שלנו ולתכנון אקולוגי, אורגני ובר- קיימא. 

נושא נוסף, שרק הנדסאי אדריכלות נוף ואדריכלי נוף עוסקים בו, הוא נושא תכנון פיתוח השטח לבתים חדשים.  כלומר: תכנון רחבות, שבילים, ניקוז המגרש, בורות חלחול, תכנון חומות, הכנות חשמליות לגינה, הכנות מים לגינה, מיקומי אלמנטים כמו ג'קוזי או בריכה. לפעמים גם תוספת פתחים למבנה והזזת קוי הביוב במגרש. כל זה מתבצע בשלב תכנון הבית, במקביל לעבודת האדריכל של הבית.
 
לסיכום: המפתח להצלחת הגינה הוא שיתוף פעולה בין מעצב גינות מקצועי בוגר לימודי אדריכלות נוף לבין גנן מקצועי ומנוסה מבצע. 
 
השוואה בין מתכננים שונים – מה מקבלים?
לגישתי, לפני שחותמים על הסכם – רצוי שהוא יהיה ברור, ויאפשר להבין מה מקבלים ומה לא. לדעתי, לא כדאי להסכים לחתול בשק לא בתהליך עיצוב גינה פרטית, ולא בשום תהליך אחר בחיים.
 
חשוב לא להשוות בין בעלי מקצוע רק לפי הסכום, אלא גם לפי תכולת העבודה. זה גם תורם לתיאום הציפיות בין המתכנן לבעל הגינה.
נקודות שצריך לבדוק:
•    האם נכלל גם תכנון אדריכלי לפיתוח שטח? אילו תוכניות עבודה נכללות בכך? מה רמת הפירוט? מה רמת הליווי והפיקוח?  
•     כמה סקיצות רעיוניות מקבלים? עד כמה מעבדים אותן? 
•    אילו תוכניות עבודה לגינון מקבלים (פרט כמובן לתוכנית צמחיה)?  
•    האם מקבלים תוכנית השקיה?  האם מקבלים טבלת השקיה לפי חודשים? (חיונית, לדעתי). תכנון השקיה מדוקדק ומדויק חוסך מאות ש"ח כל חודש. 
•    האם מקבלים רשימת צמחים? מה רמת הפירוט שלה?
•    ומה עם כתב כמויות(לא רק צמחים)? 
•    ומה עם תוכנית תאורה?  
•    האם מקבלים פרטי ביצוע לאלמנטים מיוחדים?
•    האם כולל פיקוח על הביצוע ? או שהמתכנן נותן תוכניות ובזה מסתיימת עבודתו? 
•    מה רמת הליווי במשך הפרויקט? ומה עם ליווי בהמשך החיים של הגינה? 
•    האם למעצב יש בעלי מקצוע מומלצים בתחומים שונים?
•    האם המעצב מחייב אתכם לעבוד עם גנן מסויים/משתלה מסויימת, או שאתם חופשיים ויכולים לבחור בגנן משלכם? האם ביצוע הגינה בעבודה עצמית אפשרי? 
•    מהי מדיניות העמלות מהספקים של המתכנן? האם פרט לתשלום שכרו, הוא יקבל תמלוגים מגורמים נוספים על חשבונכם? (לא להתבייש לשאול!)
לסיכום: חשוב להשוות על סמך פירוט העבודה. 
 

לסיכום: 
שכירת מעצב גינות מקצועי היא אחת מההשקעות החכמות ביותר.
פנו למקצוען כדי לקבל גינה יפה שתהיה קלת תחזוקה ומתאימה לך, ותראה טוב גם עוד 10 שנים.
בקשו ממנו פירוט מלא של תכולת העבודה


כתבה:
Michal Eliad  מיכל אליעד, "חלומות בירוק" עיצוב גינות ו אדריכלות נוף    

עיצוב גינות - שביל אבני מדרך בגינה יפה
עיצוב גינות יפות סוכת גפנים ליד ערוגת תבלינים