מלכי הג'ונגל: המשפחות שהכניסו את הטבע הביתה
דידי רפאלי | mako | פורסם 18/06/13 15:00:08  המקור לכתבה

הגינה שצמחה איתי: זכרון יעקב

מיכל אליעד טיפחה את הגינה בביתה בזכרון יעקב כתחביב מינורי, וכיום יש לה שם בריכת נוי מדורגת וחצר מטורפת שמושכת אליה בעלי חיים. משפחת בר מהרצליה רצתה בית עם גינה אבל סירבה לעזוב את העיר, אז היא הפכה את מרפסת הבית לחצר של ממש. אריק פלג חיבר חצר בית בטבעון לוואדי שלמרגלותיו בצורה מושלמת. קבלו הצצה

לרבים מאיתנו יש חלום על בית עם גינה, מקום בו הילדים יתרוצצו וישחקו להם בכיף. אבל יש משפחות שלא הסתפקו בכך, לקחו את החלום הזה צעד קדימה והכניסו את הטבע ממש אל תוך ביתם. המשפחות הבאות לא הסתפקו בכמה אדניות ומדשאה מטופחת, הן הפכו את החצר שלהן למיני פארק לאומי עם עצי פרי, בריכות נוי והמון צמחייה שמושכת אליה לא מעט חיות שבאות לבקר. בואו להכיר משפחה שהפכה את המרפסת שלה לפיסת גן עדן עם מדשאות ופינת חי, משפחה שאימצה את הוואדי והפכה אותו לטרסות משגעות ואת ההייטקיסטית שהפכה בזכות הגינה שלה לאדריכלית נוף.

לפני חמש עשרה שנים עברה מיכל אליעד, הייטקיסטית משופשפת, לביתה החדש שבזכרון יעקב. החצר החדשה והריקה הפכה לתחביב שלה, למרות שהיא לא ממש הבינה מה היא עושה. "הגלגול הראשון של הגינה לא היה כל כך מוצלח", מספרת אליעד, "אבל השינויים שהתחוללו בגינה למעשה הקבילו לצמיחה האישית שלי".

ההתעסקות והלמידה בחצר הביתית גרמה למיכל לזנוח קריירה מצליחה בת 20 שנה בתחום ההייטק ולהתמסר ללימודי אדריכלות נוף. "הגינה הזו צמחה איתי ובזכותה עברתי מהפך מקצועי", מספרת מיכל, שעובדת כיום כאדריכלית נוף. במהלך השנים עברה הגינה גלגולים ושינויים, עד שלפני שלוש שנים נערך שיפוץ יסודי בביתה שכלל הרחבה של הבית. כתוצאה מהשיפוץ הנרחב נעקרה רוב צמחיית הגינה והמדשאה. ההזדמנות הזאת העניקה למיכל את היכולת לעצב את הגינה שלה מחדש, הפעם בתכנון מחושב ועל פי הניסיון שצברה במהלך השנים כמעצבת גינות.

"מפני שהילדים שלי כבר גדלו החלטתי לוותר על המדשאה", מספרת מיכל. "כל התהליך הזה היה מאוד מורכב עבורי אבל בסופו יצרתי מפלט מרגיע שמעניק לי השראה אינסופית".

הגן מעוצב בסגנון ים תיכוני כשהפינה המרכזית והאהובה על מיכל היא בריכת נוי מדורגת שבנויה משני מפלסי מים שביניהם מפל מדרגות. מיכל מספרת שמספיקות לה עשר שניות של ישיבה ליד הבריכה כדי להירגע מיום שוחק במיוחד. "הגינה מושכת אליה גם בעלי חיים רבים שבאים לבקר: ציפורים שבאות להשתכשך במים, שפיריות, פרפרים, ואפילו קיפוד הגיע להתארח לא מזמן", היא אומרת. בתכנון ועיצוב הגינה הושם דגש על תחזוקה קלה וכמות מים שלא מצריכה עלויות נוספות. בגינה הצבעונית והפורחת   נהנים דיירי הבית מפירות הפיטנגו, שסק, הגפן, הפיג'ויה, גויאבה, תותית, פומלה ותפוז ננסי. כמו כן, צמחי תבלין, לבנדר, שיחי ברונפלסיה ויסמין אופפים את החצר בריחות מופלאים.
החלק האהוב על הדיירת בגינה
פינה להירגע בה בסוף יום לחוץ
צמחיה עשירה ומגוונת בכל מקום
הגינה מושכת אליה בעלי חיים מכל עבר
כנראה שכך מושכים את ציוץ הציפורים לתוך הבית