עיצוב גינה במושב

10 הדיברות לעיצוב גינות טוב

המאמר מתאר את כל הפרמטרים החשובים לעיצוב גינות טוב. עיצוב גינה מקצועי מאפשר גינה טובה ויפה כל השנה בתחזוקה מינימאלית ובצריכת מים נמוכה.

1. הזמן הנכון לתכנון רעיוני של הגינה הוא בשלב תכנון הבית !

את תכנון הפיתוח הסביבתי יש לבצע כחלק בלתי נפרד מתכנון הבית. למשל: קביעת גובה 0.00 נכון של המבנה, מיקום המבנה במגרש, הפניה נכונה של הבית מבחינת כיווני שמש והצללה, תכנון מיקום חלונות ודלתות, בפרט התיחסות ליציאות לגינה, תכנון חומות, פילרים ושערים, תכנון הגבהים במגרש תוך התיחסות למבנה ולגינה, תכנון הניקוז, כולל בורות חלחול ו/או שיפועים, תכנון שבילים בגינה במחשבה על זרימה נוחה של תנועה בגינה גם בשביל הכניסה וגם בשבילים ההקפיים, תכנון רחבות ישיבה תוך התיחסות למיקום, קו מתאר וחומרים, תכנון הכנת תשתית חשמל לגינה , תכנון צנרת מים בגינה.

2. תכנון תכנון ושוב תכנון

אין שום תחליף לתכנון גינות איכותי. תכנון הוא הבסיס, וממנו מתחילים. כולנו מגיעים למשתלה ומתאהבים בצמח זה או אחר, אבל זו טעות לבחור כך צמחים וטעות לתכנן כך גינה. בגינה טובה לכל צמח יש מקום, ויש צמחים שזה לא מקומם.

3. אופי זה יופי

לכל גינה צריך להיות אופי מסוים משלה. בעיקר בגינות קטנות, צריך להחליט מראש על העיצוב וללכת איתו בכל הגינה: קו עיצובי רשמי או טבעי? צבעים פסטליים או צבעי יסוד? צמחיה מקומית או אחרת?

4. עיצוב גינה בתחזוקה נמוכה

יש אנשים, שמתאימה להם גינה עם הרבה תחזוקה. לעומת זאת, לרוב האנשים מתאימה גינה שרמת התחזוקה בה נמוכה. גינה שלא מפרנסת צוות גננים או מעבידה אתכם בסופ"ש. לכך מגיעים באמצעות בחירת צמחים לגינה, שהם עמידים ולא רגישים למזיקים ומחלות, שקצב הצימוח שלהם לא מהיר מידי, שהם מתאימים לאקלים ולכמות השמש, לא לשתול צפוף מידי, ולחשוב היטב על מיקום כל פריט. בגינה שמתוכננת נכון אין צורך לרסס ולהדביר מזיקים, אין צורך לגזום בתדירות גבוהה שיחים ועצים מתפרעים, אין צורך להחליף כל עונה חלק ניכר מהצמחים בגינה. אם נושרים עלים ופרחים, הם לא נושרים על השבילים המרוצפים, כך שאין צורך לנקות אותם ללא הרף.

5. עיצוב גינות חסכניות במים

גינה במרכז הארץ בה משולבים דשא, עצים, שיחים, ורדים וערוגת פרחים עונתיים אמורה לצורך כ- 600 מ"ק מים לשנה לדונם. זוהי הכמות המומלצת לאחזקת צמחים מבוססים במצב של צמיחה אינטנסיבית. אפשר אפילו לרדת ל 450 מ"ק לדונם לאחזקת צמחים בצמיחה מתונה ופריחה. איך עושים זאת? תכנון תכנון ושוב תכנון ! חלוקה לפי אופי צמחיה (עצים, עצים צעירים, שיחים, עשבוניים רב-שנתיים , עונתיים) , הסבה לגן חסכוני , צמצום מדשאות , בחירת צמחיה מתאימה , חיפוי קרקע – אורגני ואנאורגני , השקייה יעילה בהתאם לצרכי הצמח , לוח הפעלה להשקיה , אחזקה נאותה.
גינה יכולה להיות יפה ונעימה במשך כל עונות השנה ולמשך הרבה שנים, וגם חסכונית במים וקלה לתחזוקה.

6. התיחסות לגינה כאל חדר חיצוני

הרבה גינות מתוכננות כחלל אחד – מדשאה ומסביבה עצים. אין מה לעשות שם פרט ללשבת מתחת לפרגולה או לכסח את המדשאה. לעומת זאת, גינה המתוכננת נכון יכולה לתפקד כחלק בלתי נפרד מהבית, לא פחות משאר החדרים ואף יותר מכך. אפשר את חלל הגינה לחלק לתתי-חללים. סלון חיצוני, מטבח חיצוני, חדר מנוחה, חדר משחקים, אזור ארוח , פינת זולה , פינת מסתור פרטית, ועוד ועוד.

7. התאמה לסביבה ולאדריכלות של הבית

הגינה לא יכולה להיות מנותקת מהסביבה בה היא נמצאת. בחירת חומרים מהסביבה וצמחים מהטבע המקומי, יתאימו לגינה ויחברו אותה לאיפה שהיא נמצאת. בגולן יתאימו סלעי בזלת, בשרון סלעי כורכר, זית יתאים בשומרון יותר מדקל טרופי, ואלונים יתאימו בכרמל.
עיצוב הגינה צריך להתאים לאדריכלות של הבית.
גינה צריכה להתאים לאדריכלות של הבית. בעיקר פיתוח החוץ ה"קשה" צריך לדבר באותה שפה של המבנה.
גינה צריכה להתאים לסביבה. כלומר – בגולן יתאימו סלעי בזלת, ובכרמל נשתמש בסלע מקומי או דומה לו.

8. התאמה לאנשים

מתוך ההבנה שאנשים שונים זה מזה, אני תופרת בהתאמה אישית לכל אחד את החליפה שמתאימה למידתו, את הגינה שמתאימה רק לו. מה שמיחד אותי זה שהגינות שלי הן לא בסגנון קבוע ואחיד לכולם – אלא גינה מיוחדת ואישית לכל אחד. גינה למשפחה עם ילדים קטנים לא תדמה לגינה לזוג מבוגר. גינה לאנשים שאוהבים עיצוב מודרני ומינימליסטי לא תדמה לגינה שנועדה לאנשים שטעמם כפרי ורך, וגם לא לאלו בעלי הטעם הקלאסי. יש אנשים שאוהבים קוי עיצוב ישרים, יש האוהבים מעוגלים וזורמים, יש האוהבים גינון טרופי, ויש האוהבים גינון מקומי. אפשר להגשים בגינה הרבה חלומות.

9. תכנון ועיצוב גינות מקצועי ע"י מעצב גינות

הוא הכרחי לגינה טובה במינימום מאמץ. משום כך, כפי שפונים למעצבי-פנים לעיצוב חדרי הבית הפנימיים, כך יש לפנות למעצבי-גינות מקצועיים לשם עיצוב מקצועי של החדר החיצוני. לתכנון ע"י אדריכל נוף או הנדסאי אדריכלות נוף, יש ערך מוסף גדול מאד יחסית להקמת גינה ע"י גנן מחוסר הכשרה עיצובית.
יהיו טעמם וחלומותיהם של בעלי הבית אשר יהיו, תכנון מקצועי המתאים לחלומות שלהם, לאדריכלות של הבית, ותנאי הסביבה – יתרום לבית עצמו וליושביו. בנוסף לערך העיצובי, תכנון מקצועי מוזיל את עלויות ההקמה, וחוסך בעלויות עתידיות של תחזוקה ומים.

10. תכנון בגישה אקולוגית

תוך שמירה על עקרונות אקולוגיים. כלומר: חסכון במים, חסכון בחשמל וגינה חופשית מריסוסים והדברה. איך יוצרים גינה עם מינימום צורך בהדברה? מתאימים את הצמח הנכון למקום הנכון, משתמשים בצמחים מרחיקי מזיקים (כגון פיגם, שום, ועוד)
גינה שהיא בית גם לציפורים ופרפרים. שתילת צמחים שמושכים בעלי חיים יוצרים סביבה הרמונית מלאה ושלמה.


לסיכום: תכנון מקצועי יביא לגינה חסכונית קלה לתחזוקה

כתבה:  
מיכל אליעד, עיצוב גינות ואדריכלות נוף ©

שתפו את המאמר הזה:

Email
Facebook
Twitter
LinkedIn
Print
דילוג לתוכן